
Столичні журналісти розповіли в Черкасах про особливості роботи в гарячих точках
Що важливіше зробити матеріал чи дотриматися якихось моральних аспектів? Конфлікт між професійним та людським підходом до справи завжди є, розповідає журналістка ТСН телеканалу «1+1», яка є автором сюжетів із зони АТО, Євгенія Цвєтанська. Разом з іншими журналістами, які працювали в гарячих точках, вона завітала до Черкас на семінар, присвячений питанням роботи в умовах підвищеної небезпеки, висвітлення військових подій та безпечної роботи в зоні АТО, дотримання журналістських стандартів та професійної етики, який пройшов у приміщенні ГС «Агенція підтримки підприємництва та інвестицій».
Проведення такого семінару, за словами першого секретаря НСЖУ, голови Черкаської обласної організації Спілки Сергія Томіленка, покликане наповнити відзначення Дня журналіста (яке в країні святкуватимуть 6 червня) професійним змістом.
Адже у зв’язку з подіями, які відбуваються в країні, у журналістів виникає багато питань, відповіді на які вони, на жаль, часто отримують уже потрапивши на передову.
Допомогти черкаським журналістам розібратися в них разом з журналісткою ТСН прибули власний кореспондент «Новой газеты» (Москва) в Україні, автор резонансних журналістських розслідувань та матеріалів про воєнні події на Сході, добровольчі батальйони, обміни полоненими, життя у визволених містах, долю поранених солдат та політичні інтереси у війні Ольга Мусафірова; харківський журналіст, який потрапив у полон сепаратистів ЛНР разом із черкаським правозахисником Валерієм Макеєвим, та пробув там 133 дні Роман Черемський.
– Розуміння як і що робити у мене сформувалося в першому відрядженні. Я відразу потрапила на передову, – розповідає Євгенія Цвєтанська. – Після цього у мене виникло два основних питання, на які я досі до кінця не маю правильної відповіді. Чи можна довіряти інформації, отриманій в телефонній розмові? Коли, наприклад, журналіст не може отримати її з «перших рук». І чи можна говорити в сюжеті, що у наших бійців немає озброєння, техніки і так далі. Бо це з однієї сторони оголює позиції наших бійців, а з іншої – деякі батальйони досі нам дякують за те, що ми привернули увагу до їхньої проблеми і завдяки цьому вона була вирішена.
Також Євгенія розповіла, що дуже часто оперативну й правдиву інформацію вдається отримувати завдяки постійним особистим контактам з бійцями, спілкуванню, дружбі. «Ця робота завжди зі мною», – каже журналістка. Наслідком якої, на жаль, стає «емоційне згоряння».Вона наголосила, що попри часте бажання висвітлити ексклюзивний матеріал: якщо це може зашкодити військовим в зоні бойових дій, інформація не оприлюднюється.Окрім того вона дала декілька порад тим, хто збираються в в зону АТО: знати правила перетину блок-постів, вести себе тихо, не сперечатися, перед поїздкою на Схід видаляти фотографії з телефонів, не брати до рук зброї та не сідати до військових машин (зброя журналіста — це мікрофон).Декілька черкаських журналістів отримали нагороди від НСЖУ та з рук Євгенії Цвєтанської подарункові альбоми «Євромайдан очима ТСН».
Про специфіку роботи російського журналіста, хоча й «правильного видання», як назвав його Сергій Томіленко, розповіла Ольга Мусафірова, відзначивши, що на її долю випадає «отримувати по повній програмі і за «Росію 24», і за «Комсомольську правду» та інші пропагандистські видання. Бути російською журналісткою в Україні важко. У моєму обличчі люди бачать всю Росію».